Czym jest chlorofil pewnie większość z Was wie, to substancja znajdująca się w liściach.
Co dobrego niesie za sobą dostarczanie do swojego organizmu chlorofilu?
Po pierwsze, udowodniono, że chlorofil super działa na nieświeży oddech. Tą unikalną zdolność chlorofilu odkrył w 1950 roku Franklin Howard. Przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu w jamie ustnej może być fakt spożywania zbyt małej ilości owoców i warzyw oraz zamiast tego stosowanie niezdrowej diety bogatej w przetworzone produkty.
Coraz szybsze tempo życia, jedzenie w pośpiechu byle czego, nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Wspomniany wcześniej Franklin Howard był zdania, że 100 mg chlorofilu zawartego w diecie może zapobiegać pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu w ustach i w całym ciele.
Kolejną ciekawą właściwością chlorofilu jest to, iż pomaga on przywrócić organizmowi ludzkiemu równowagę kwasową. Tutaj znowu wpływ negatywny na nasze ciało ma zakwaszenie organizmu spowodowane poprzez dietę bogatą w mięso i nabiał, natomiast ubogą w owoce i warzywa bogate w chlorofil.
Chlorofil działa silnie alkalizująco wpływa na mocniejsze kości i chroni przed chronicznymi chorobami. Tą zależność potwierdziło badanie, które w 2012 roku zostało opublikowane w Journal of Enviromental Health.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3195546/
Stany zapalne to kolejny punkt. Mówi się, że chlorofil uznawany jest za silną przeciwzapalną substancję. Naukowcy z Japonii to sprawdzili (https://link.springer.com/article/10.1007/BF02773704), badając działanie chlorofilu na osobach, które cierpiały na chroniczne zapalenie trzustki.
Została zbadana grupa 34 osób, te osoby codziennie otrzymywały dawkę chlorofilu. U aż 94 % badanych osób, zauważono ogólną poprawę. Zauważono również, że bóle związane z brzuchem zaczęły znikać po tygodniu podawania chlorofilu. Pięć osób, którym nie pomagało podawanie trasylolu, zauważyło u siebie poproawę właśnie po podaniu chlorofilu. I co może szokować, to nikt z osób biorących udział w badaniu nie odnotował skutków ubocznych wynikających z zażywania chlorofilu.
Mario G. Ferruzzi w swoich badaniach, opisywał profilaktykę chlorofilu i jego wpływ w walce z rakiem (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0271531706002934?via%3Dihub).
Jednak to nasi Polscy naukowcy Jolanta i Zbigniew Wieczorek odkryli, że to właśnie chlorofil może pozbyć się części uszkodzeń DNA, spowodowanych poprzez kancerogeny (https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2016/Nr%203/BR%203_2016%20art%2041%20s%20422-426.pdf).
Według opinii amerykańskich uczonych z Uniwersytetu Oregon State, chlorofil ma zdolności, które pozwalają mu na łączenie się z niektórymi związkami, które prawdopodobnie powodują raka. Mowa tutaj o związkach występujących w smażonym mięsie oraz dymie tytoniowym. I tutaj kolejne badanie może to spróbować potwierdzić, gdyż w 2009 roku w badaniu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19952359/), które zostało opublikowane w Cancer Prevention Research, pewne grupka ludzi została dobrowolnie otruta. Ochotnicy wypili alfatoksynę. Jedna, grupa otrzymała chlorofil a druga go nie otrzymała. osoby które otrzymały chlorofil pochodzący z szpinaku w ciągu 24 godzin od zatrucia wydaliły tę substancję z swojego organizmu.
W kolejnym badaniu w 2007 roku (https://www.researchgate.net/publication/43335937_Antimicrobial_activity_of_chlorophyll-based_solution_on_Candida_albicans_and_Enterococcus_faecalis), sprawdzono wpływ chlorofilu na skórę. Okazało się, że działa grzybobójczo i zapobiega rozwojowi opryszczki.
Chlorofil może także pomóc w walce z stresem oksydacyjnym. Jakie są jego objawy?
Bóle głowy, mięśni i stawów, problemy z trawieniem, zaparcia, wysypki. Stres oksydacyjny występuje w momencie, gdy organizm ma za małą przeciwutleniaczy nad utleniaczami. I tutaj znowu można z tym walczyć wdrażając owoce i warzywa do swojej diety i dbając o to by w znajdował się w niej chlorofil.
Na koniec warto wspomnieć o badaniu z 2013 roku (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23632035/) udowodniono, że jeśli w wysokowęglowodanowej diecie zadbamy również by znajdował się tam chlorofil, to będziemy czuli się dłużej najedzeni, dzięki czemu będziemy jeść mniej i rzadziej, co przełoży się na spadek wagi i poprawę trawienia.
Dowiedz się również tego -> na co pomaga melatonina