Tutaj jest kilka opcji, albo kwiatostany pozyskiwane są z własnej plantacji, albo też susz pozyskuje się od hurtownika.
Tutaj dużo zależy od tego czy firma ekstrakcje przeprowadza samodzielnie i ma do tego odpowiedni sprzęt, czy też zleca to zadanie innej firmie. Tutaj liczy się cena sprzętu potrzebnego do ekstrakcji i oczyszczania ekstraktu. Koszt pracy ludzkiej przy tym procesie oraz koszt energii wykorzystywanej do przeprowadzenia całego procesu.
Tutaj sprawdza się zawartość kannabinoidów, jakie są i ile ich jest. Susz produkowany w polsce ma zazwyczaj 1-4% CBD. Następnie wykonywana jest próbna ekstrakcja. Ekstrakt sprawdza się pod względem występujących w nim pestycydów i metali ciężkich. Na koniec badaniu poddaje się gotowy olej CBD. Tutaj zadaniem jest sprawdzenie i potwierdzenie zawartości kannabinoidów w tym THC, CBD i innych.
Badania próbek w zależności od tego co jest badane kosztują średnio od 200 zł do nawet 800 zł za przebadanie jednej próbki surowca. Sprzęt laboratoryjny to często koszt przewyższający 300 tysięcy. Należy doliczyć kolumny, które również do tanich nie należą. Do tego wszystkiego dodajemy pracę ludzi przy tym procesie i pozostałe koszty.
Tutaj wszystko zależy od tego na co się decydujemy, czy samo szklane opakowanie z etykietą, czy do tego jakieś pudełko metalowe lub papierowe. Koszty związane z nadrukiem i tworzeniem grafiki.
Ten punkt związany jest z kolejnym, czyli z marżą, jaka jest naliczana przez daną firmę na produkt. Jesli firma ma dużą marże za którą płacą klienci, może sobie pozwolić na droższą reklamę.
Sama marża producenta od kilkudziesięciu procent, a często nawet 100 do 400%.
Rafał Napierała - Założyciel i właściciel sklepu / portalu Konopny Web. Pasjonat konopi i produktów konopnych. Prelegent wielu festiwali i targów.